Krajské nemocnice ve středních Čechách procházejí nebývalým rozvojem za stovky milionů korun. Modernizují se celé pavilony i jednotlivá oddělení, obnovují se přístroje, mění se vybavení v laboratořích. Vše se děje za provozu a s maximální snahou neomezit péči o pacienty. A co je taky podstatné – všechny plány jsou předem podrobně promyšlené, aby na sebe jednotlivé kroky navazovaly a nové prostory dobře sloužily jak pacientům, tak personálu.
„Možná se to nezdá, ale i zdánlivá drobnost ve stavebně technickém řešení může personálu práci významně ulehčit, nebo naopak zkomplikovat. Rekonstrukce v nemocnicích jsou významnou příležitostí k tomu, říct si, co funguje, co nefunguje, jak prostor upravit, aby všechno sloužilo k co největší spokojenosti,“ připomíná náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík, když rekapituluje aktuální investice v krajem založených nemocnicích.
Pokrok zastavit nelze a i přesto, že se naše nemocnice snaží využívat řadu dotačních titulů (připomeňme projekt centralizace laboratoří v mladoboleslavské nemocnici), či investují své vlastní finanční prostředky (například zrekonstruovaná interna v Příbrami), pro udržení co možná nejvyššího standardu je potřebné investovat do rozvoje nemocnic i z pozice kraje. A co se tedy v kraji aktuálně v nemocnicích děje za takzvaně „krajské peníze“?
Nemocnice Benešov
Současnou největší stavbou ve Středočeském kraji je stavba nové budovy centrálního příjmu, dostavba chirurgického pavilonu a propojení pavilonu interny a chirurgie v benešovské nemocnici. Kraj na ni uvolnil bezmála 600 mil. korun.
Rekonstrukce benešovské nemocnice
Nemocnice Příbram
V červnu tu otevřeli nový pavilon, kde najdou zázemí veškeré dětské obory a lůžkové oddělení ortopedie. Náklady byly celkem 150 mil. korun. V červenci začala rekonstrukce sousedního pavilonu „D2“ s předpokládanými náklady cca 200 mil. korun.
Nemocnice Kladno
V Kladně rekonstruují pavilon „C2“, kde budou natrvalo umístěna oddělení pečující o rodičky a dětské pacienty (neonatologie, odd. šestinedělí, JIP a dětské odd.) či např. lůžkové odd. neurologie. Náklady se předpokládají ve výši 360 mil. korun.
Nemocnice Kolín
V kolínské nemocnici se rekonstrukce za 350 mil. korun dočkal pavilon „O“. Zahrnuje úpravy 2. až 5. podlaží vč. výstavby nadzemní spojovací chodby, která propojí tento pavilon s pavilonem „L“. Současně byla v červenci zahájena rekonstrukce pavilonu „E“, který je posledním dosud nezrekonstruovaným pavilonem.
Pavel Pavlík při kontrolním dni v nemocnici Kolín.
Příprava dalších projektů
Kraj vyčlenil také zhruba 120 mil. korun na přípravu projektů. Jedná se o peníze na přípravu kompletní projektové dokumentace až po stavební povolení. Tyto investice jsou nesmírně důležité, neboť pokud chce např. nemocnice uspět v rámci získávání finančních prostředků z dotačních titulů a realizaci stihnout v daném časovém období, musí být v co možná nejvyšší míře připravena. Jednoznačně největším plánovaným projektem je nový pavilon pro matku a dítě v mladoboleslavské nemocnici za bezmála 50 mil. Mezi další připravované projekty patří například vybudování heliportu nemocnice v Příbrami či plánovaná přestavba pavilonu „V“ kladenské nemocnice na tolik potřebná lůžka následné péče.
Kraj podporuje i jiné než „své“ nemocnice
Kraj se samozřejmě snaží alespoň malou měrou podporovat i tzv. nekrajské nemocnice, tedy nemocnice městské a soukromé, neboť jsou nepostradatelnými články celého systému zdravotnictví. Letos jsme vypsali třetí ročník dotačního programu, kde tyto nemocnice mohly žádat o příspěvek na obměnu přístrojového vybavení, jako jsou nové ultrazvuky, kolonoskopy, endoskopické věže, monitory vitálních funkcí, ale i třeba speciální lůžka na JIP.