Školní rok už začal a pro žáky devátých tříd základních škol zanedlouho začne rozhodování o jejich budoucím profesním směřování. Středočeský kraj chce mít informace přímo z terénu, a proto na sklonku minulého školního roku spustil unikátní dotazníkové šetření. Pro koho? Pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ a pro jejich rodiče.
„Abychom mohli připravit modernizaci oborové struktury na středních školách zřizovaných krajem, potřebujeme kvalitní a relevantní podklady. Jedním z nich budou výsledky výzkumného šetření, které provedl Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Chceme vědět, kde by žáci chtěli skutečně studovat. O jaký obor by měli zájem na prvním místě, kdyby nemuseli řešit přijímací zkoušky, kdyby nekalkulovali. Současně jsme chtěli získat zpětnou vazbu na přijímací zkoušky, které letos provázely velké emoce. Tak velký průzkum na základních školách ještě neproběhl a já děkuji Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání za to, že ho pro Středočeský kraj a Prahu připravil,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a školství Milan Vácha.
Jak to probíhalo? „Připravili jsme anonymní online dotazníky, ve kterých jsme se ptali na preferované středoškolské obory, rozhodování o volbě střední školy, přípravu na přijímací zkoušky, u žáků 9. ročníků jsme zjišťovali také úspěšnost v přijímacím řízení. I pro nás jde o ojedinělý projekt,“ uvedl PhDr. David Greger, PhD., ředitel Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty.
Výsledky výzkumu mohou pomoci upravit přijímací řízení a kapacity středních škol tak, aby lépe odpovídaly životním plánům uchazečů o středoškolské vzdělání. Devátý ročník by ve školním roce 2023/2024 mělo ve Středočeském kraji zakončit téměř 15 500 žáků, což je zhruba o 600 žáků více než v minulém školním roce. Středočeský kraj je zřizovatelem 111 středních škol, kde žáci studují ve více než 130 oborech.
O výsledcích šetření budeme informovat v příštím vydání čtvrtletníku Středočech.